5 marca w sali konferencyjnej Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku odbyło pierwsze  z cyklu 4 szkoleń dla rodzinnych opiekunów osób niepełnosprawnych, które zostało przeprowadzone przez lekarza specjalistę, który omówił czynniki ryzyka i przebiegu z chorób będących najczęstszą przyczyną niepełnosprawności, ze szczególnym uwzględnieniem takich chorób jak np. zawał serca, niewydolność serca, wada zastawkowa serca, udar mózgu oraz zasady profilaktyki wtórnej wystąpienia chorób naczyniowych serca i mózgu z uwzględnieniem rekomendowanych zasad leczenia farmakologicznego oraz konieczności zmiany stylu życia. Kolejne szkolenie odbędzie się 12 marca (wtorek), w godzinach 14.00 - 15:30.

12 marca – FIZJOTERAPEUCI:
  • przedstawią istotę terapeutycznego wpływu wysiłku fizycznego u pacjentów
    z następstwami chorób naczyniowych serca i mózgu;
  • przedstawią możliwości powtarzania wyuczonych w Oddziale Szpitala ćwiczeń ruchowych w warunkach domowych;
  • omówią zasady zaopatrywania w przedmioty pomocnicze: wózki inwalidzkie, kule, podpórki ortopedyczne, pielucho-majtki, itp.
19 marca – PIELĘGNIARKA:
  • przekaże informacje o technikach pielęgnacji pacjenta przewlekle leżącego oraz pokaże techniki zmiany pozycji ciała, przebierania odzieży, zasady terapii ułożeniowej z właściwym układaniem poszczególnych segmentów ciała, pionizacji do pozycji siedzącej, techniki przesadzania na wózek inwalidzki;
  • omówi zasady profilaktyki wystąpienia odleżyn, zasady pielęgnacji miejsc zmienionych chorobowo, w tym ran przewlekłych;
  • przedstawi techniki i zasady karmienia doustnego pacjentów przewlekle leżących oraz mających trudności z połykaniem.
 26 marca – PSYCHOLOG I PRACOWNIK SOCJALNY:
  • przedstawią informacje dotyczące zaburzeń funkcji poznawczo-wykonawczych
    u pacjentów po przebytym udarze;
  • omówią zasady wielozmysłowej aktywizacji funkcji poznawczych pacjentów przebywających w warunkach domowych,
  • omówią zasady przeciwdziałania wypaleniu osoby pełniącej funkcję opiekuna pacjenta niepełnosprawnego;
  • przedstawią informację nt. przysługującego wsparcia finansowego: zasad wydawania decyzji o stopniu niepełnosprawności, przydzielania zapomóg, zasiłków i rent
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Rozpoczęto cykl szkoleń dla rodzinnych opiekunów osób niepełnosprawnych