Srebrny medal w rankingu „Maluchy na brzuchy”

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku otrzymał srebrny medal w rankingu "Maluchy na brzuchy" za realizowanie prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury. Jest to część Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej, która w naszym Szpitalu jest realizowana na najwyższym poziomie.

Kontakt "skóra do skóry" oznacza, że zaraz po porodzie nagi noworodek położony jest na nagich piersiach swojej mamy. Mama może go przytulić, a później przystawić do piersi. Jeśli dziecko urodziło się o czasie i jest w dobrym stanie, to dokładne badanie malucha przez pediatrę oraz takie czynności jak wykąpanie, zmierzenie i zważenie, powinny być wykonane po zakończeniu pierwszego karmienia.

Światowa Organizacja Zdrowia, bazując na wielu doniesieniach naukowych, zaleca, aby wczesny kontakt dziecka z mamą rozpoczął się kontaktu natychmiast po narodzinach i trwał nieprzerwanie przynajmniej przez godzinę (optymalnie do zakończenia pierwszego karmienia piersią).

Badania naukowe potwierdzają, jak ogromne korzyści daje kontakt "skóra do skóry":

  • Bliskość dziecka ułatwia wyrzut hormonu zwanego oksytocyną, który powoduje obkurczenie się macicy i poród łożyska;
  • dziecko szybciej i lepiej adaptuje się do nowych warunków;
  • dziecko kolonizowane jest bezpieczną dla niego florą bakteryjną matki;
  • noworodek otrzymuje swoją pierwszą naturalną "szczepionkę". Zawdzięcza to siarze - gęstemu, żółtemu płynowi, znajdującemu się w piersi, zanim pojawi się mleko właściwe. Siara zawiera przeciwciała, chroniące dziecko przed bakteriami chorobotwórczymi;
  • przebywanie na brzuchu mamy zapewnia dziecku optymalną temperaturę, co redukuje ryzyko wychłodzenia organizmu;
  • Dziecko uczy się efektywnego ssania, co w przyszłości pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z karmieniem piersią;
  • Wczesny kontakt zwiększa szansę na długie karmienie piersią;
  • Dzieci, które miały wczesny kontakt z matką krócej i rzadziej płaczą;
  • Rodzi się szczególna więź między matką i dzieckiem, wzmacnia się instynkt macierzyński.*

 

*źródło: https://www.rodzicpoludzku.pl

Srebrny medal w rankingu „Maluchy na brzuchy”