Dlaczego Dzień Pielęgniarki i Położnej obchodzony jest 12 maja

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki obchodzony jest 12 maja, w rocznicę urodzin Florence Nightingale. Uważana jest ona za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa.

Nightingale  podjęła się zorganizowania i przeszkolenia zespołu pielęgniarek, z którymi wspólnie opatrywała rannych żołnierzy, biorących udział w Wojnie Krymskiej (1853-1856).  Dzięki jej staraniom, brytyjski rząd stworzył polowy szpital dla rannych żołnierzy.  Nightingale zadbała o to, aby przestrzegane w nim były standardy sanitarne. To ona wprowadziła obowiązek mycia rąk w czasie pracy z pacjentami. Szacuje się, że działania Florence Nightingale spowodowały spadek śmiertelności wśród żołnierzy z 42% do 2%.

Florence Nightingale wypracowała podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki – osoby pełnej empatii i oddanej pacjentowi. W 1860 otworzyła w Londynie pierwszą na świecie szkołę dla pielęgniarek i położnych.