Kolonie letnie szlakiem Orlich Gniazd

Dzieci pracowników naszego szpitala wróciły właśnie z letnich kolonii. Spędziły pełen wrażeń tydzień w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Poza codziennymi atrakcjami typowo kolonijnymi, jak ogniska, zawody sportowe, czy dyskoteki, udało im się też zwiedzić wiele atrakcji turystycznych.

Jedną z odwiedzanych miejscowości były Tarnowskie Góry, gdzie dzieci odwiedziły dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Pływając łodziami przez najdłuższą podziemną trasę zwiedziły Sztolnię Czarnego Pstrąga. Drugą atrakcją oferowaną przez miasto była Zabytkowa Kopalnia Srebra.

Głównym punktem wycieczki był Szlak Orlich Gniazd, czyli zespół zamków i warowni wybudowanych na wapiennych skałach, które miały chronić szlaki handlowe państwa piastowskiego. Pierwszą atrakcją odwiedzoną przez uczestników kolonii był zamek w Bobolicach - jedna z najbardziej znanych warowni na szlaku. Następnym zwiedzanym obiektem był zamek w Mirowie, uważany za jeden z najpiękniejszych i najstarszych. Dzieci odwiedziły także największą warownię Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i jeden z najpiękniejszych zamków Polsce – Ogrodzieniec w Podzamczu.

Dzieci najbardziej zachwycone były jednak z wizytą w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia. Spędziły tam dzień pełen emocji i zabawy, korzystając w różnych atrakcji, jak karuzele, roller coastery czy wodne spływy.

Uczestnicy kolonii byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Wrócili z pięknymi wspomnieniami i nowymi przyjaźniami. Dyrektor naszego szpitala otrzymał zaś od nich miłą niespodziankę w postaci pocztówki z pozdrowieniami z kolonii.

zdjęcia: Nicola Bielka