Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Został on ustanowiony w związku z rosnącą liczbą osób zapadających na tą chorobę. Ma on za zadanie uświadomić społeczeństwu jak wyglądają objawy oraz leczenie  i zapobieganie osteoporozie.

Co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna na  świecie powyżej 50 roku życia doświadczył lub doświadczy złamania w wyniku osteoporozy. Choroba ta powoduje, że kości stają się słabe i wrażliwe na złamania, nawet w wyniku drobnego stłuczenia, upadku, kichnięcia, czy gwałtownego ruchu. Szacuje się, że do 2050 r., w porównaniu do 1990 r. złamania bioder wzrosną o 310% wśród mężczyzn i 240% wśród kobiet. Wśród kobiet po 45 roku życia osteoporoza jest jednym z głównych powodów hospitalizacji i przewyższa pod względem długości pobytu w szpitalu takie choroby jak cukrzyca, rak piersi czy zawał serca.*

Osteoporoza dotyka często kobiety w trakcie lub po menopauzie. W grupie ryzyka znajdują się również osoby obciążone genetycznie, palące papierosy, nadużywające alkoholu, notorycznie odchudzające się, stosujące dietę ubogą w wapń, białko i witaminę D oraz prowadzące siedzący tryb życia.

Osteoporoza bardzo długo nie daje żadnych niepokojących objawów, rozwija się po cichu, a pierwszym objawem najczęściej jest złamanie. Aby wykryć chorobę, należy wykonać densytrometrię kostną. Jest to badanie, które polega na sprawdzeniu gęstości kości, aby w razie pojawienia się choroby szybko zacząć się leczyć i nie dopuścić do złamań.

* źródło: https://www.iofbonehealth.org