Informacje o numerach telefonów    59 86-35-202
1089763
Liczba odwiedzin

Światowy Dzień Cukrzycy

Menu

Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada. Został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną i Światową Organizację Zdrowia (WHO)
w 1991 r. w związku z zauważalnym wzrostem zachorowalności na tą chorobę. Data ta została wybrana ze względu na przypadającą tego dnia rocznicę urodzin sir Fredericka Bantinga, który był współwynalazcą insuliny.

Cukrzyca prowadzi do powikłań, jest głównym sprawcą postępującego pogarszania wzroku, niedokrwienia kończyn prowadzącego do amputacji, udaru mózgu, chorób serca, chorób nerek i przedwczesnej śmierci. Cukrzycy można jednak łatwo zapobiegać. Szacuje się, że ponad połowę przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2 wywołują czynniki środowiskowe, na które mamy wpływ.

Zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2 polega na dbaniu o utrzymanie prawidłowej masy ciała przez właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną. Cukrzyca typu 2 zwykle dotyczy osób w starszym wieku. Dawniej nazywana była nawet cukrzycą starczą, ale ze względu na epidemię otyłości wiek zapadania na cukrzycę typu 2 znacznie się obniżył i obecnie występuje coraz częściej u osób z nadwagą w młodszym wieku, niekiedy nawet u nastolatków.

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Cukrzycy jest ochrona przed cukrzycą przez rodzinę. Podkreśla on wagę świadomości rodziców na temat niepokojących objawów choroby oraz wiedzy, jak jej zapobiegać.

Światowy Dzień Cukrzycy

Przejdź do góry strony