Informacje o numerach telefonów    59 86-35-202
863018
Liczba odwiedzin

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Menu

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Każdego roku w drugą sobotę września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W tym roku przypada on w dn. 14 września.

Dzień ten został ustanowiony przez  Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Jego celem jest promocja nauki pierwszej pomocy, która przyczynia się do ratowania życia i zwiększa szansę na powrót do pełnego zdrowia. Przypominanie zasad udzielania pierwszej pomocy sprawia, że osoby przeszkolone nie tylko znają sposób właściwego postępowania, ale też zyskują pewność siebie w wypadku, kiedy ich zastosowanie będzie rzeczywiście potrzebne.

Za prekursora pierwszej pomocy uważa się Henri Dunanta – szwajcarskiego przedsiębiorcę. W 1859 r. przejeżdżał przez Solferino, gdzie odbywała się właśnie jedna z najkrwawszych w ówczesnej Europie bitew. Po zwycięstwie wojsk Napoleona III nad armią austriacką zmobilizował okoliczną ludność cywilną do opatrzenia rannych żołnierzy.  Wojskowe służby medyczne były niewystarczające wobec ogromu ofiar. 

Henri Dunant jest także założycielem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a także pierwszym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Przejdź do góry strony