Informacje o numerach telefonów    59 86-35-202
1196426
Liczba odwiedzin

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Menu

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B i C, potocznie zwane żółtaczką, dotyka 325 mln osób na całym świecie - to 9 razy więcej, niż liczba nosicieli wirusa HIV. WZW powoduje  1.4 mln zgonów rocznie i pod względem śmiertelności wśród chorób zakaźnych przewyższa ją tylko gruźlica. Ponad 60% przypadków zachorowań na raka wątroby spowodowanych jest zbyt późnym wykryciem i leczeniem wirusa zapalenia wątroby.*

Każdego roku, 28 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Data ta została wybrana przez WHO ze względu na przypadającą tego dnia rocznicę urodzin Barucha Samuela Blumberga, który zidentyfikował wirusa powodującego zapalenie wątroby typu B oraz był współwynalazcą szczepionki przeciwko HBV.

Celem Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby jest zwrócenie uwagi na konieczność zwiększenia nakładów finansowych na walkę z chorobą. Istotnym problemem jest to, że wielu nosicieli wirusa jest tego nieświadomych i przekazuje go kolejnym osobom. WHO szacuje, że na świecie jest 290 mln takich osób, dlatego hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby jest „Znaleźć brakujące miliony”, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Żółtaczka jest chorobą, której można zapobiegać, leczyć jej objawy, a w przypadku wirusa typu C - możliwe jest całkowite jej wyleczenie.

 

* źródło: https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2020

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Przejdź do góry strony