Informacje o numerach telefonów    59 86-35-202
1196446
Liczba odwiedzin

Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Menu

Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Dzień 1 sierpnia w 1990 r. został ustanowiony przez UNICEF Światowym Dniem Karmienia Piersią. Rozpoczyna on, trwający w dniach 1-7 sierpnia, Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

Celem obchodów tygodnia jest zachęcenie mam do karmienia naturalnego. Karmienie piersią to nie tylko korzyści dla dziecka i dla mamy, ale i dla całego społeczeństwa - zdrowotne, ekologiczne i ekonomiczne. Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Karmienia Piersią jest pozytywny wpływ naturalnego karmienia na zachodzące zmiany  klimatyczne. Mleko mamy jest pokarmem naturalnym, odnawialnym i bezpiecznym dla środowiska – jest produkowane i dostarczane bez opakowań, strat i nie zanieczyszcza środowiska. Produkcja i mleka modyfikowanego natomiast powoduje emisję gazu cieplarnianego, który wpływa na globalne ocieplenia. Dodatkowo szacuje się, że do wyprodukowania 1 kg mleka w proszku potrzeba ponad 4 tys. litrów wody.

WHO rekomenduje, aby dzieci karmione były mlekiem matki do 6 miesiąca życia. Karmienie piersią wzmacnia więź między matką a dzieckiem, zmniejsza ryzyko zachorowania przez mamę na raka piersi, raka jajnika, cukrzycy typu 2 oraz chorób serca.*

SPS ZOZ w Lęborku, posiadający od 1996 r. tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku, gwarantuje wysoki standard opieki nad matką i noworodkiem oraz propaguje ideę karmienia naturalnego, realizując program "10 kroków do udanego karmienia piersią". W razie jakichkolwiek problemów i pytań związanych z karmieniem piersią Mamy mogą zasięgnąć porady w przyszpitalnej Poradni Laktacyjnej.

 

* - źródło: https://www.who.int/news-room/events/detail/2019/08/01/default-calendar/world-breastfeeding-week-2019

Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Przejdź do góry strony