DANE KONTAKTOWE ODDZIAŁU
Sekretariat: 59 8635 232
e-mail: gin-pol@szpital-lebork.com.pl
Lekarz Kierujący Oddziałem: dr n. med. Mirosław Niewolin
Położna Oddziałowa: Aneta Cholak
Z-ca Położnej Oddziałowej: Katarzyna Witkowska
Sekretarki medyczne: Halina Tolas, Natalia Treder
Pozostałe dane kontaktowe znajdziesz w zakładce KONTAKT.
CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU I ZAKRES UDZIELANYCH ŚWIADCZEŃ
Odcinek Położniczy
Oddział pracuje w systemie "rooming in" tzn., że noworodki przebywają z matkami na jednej sali przez cały okres pobytu. Posiadamy sale jedno- i dwułóżkowe z pełnym węzłem sanitarnym. Nasz Oddział promuje karmienie piersią, w związku z tym nie stosuje się sztucznego dokarmiania i dopajania noworodków, z wyjątkiem ścisłych wskazań medycznych.
Odcinek Patologii Ciąży
Pacjentki przyjmowane na oddział muszą posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalisty. Pacjentki mogą posiadać własną odzież i pościel.
Odcinek Ginekologii
Na oddział obowiązują skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalisty. "Drobne" zabiegi diagnostyczne i leczenie są wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od decyzji pacjentki. Poza tradycyjnymi metodami leczenia operacyjnego (zabiegi drogą brzuszną i pochwową) oddział wykonuje zabiegi endoskopowe. W trakcie każdego zabiegu operacyjnego istnieje możliwość doraźnej oceny histopatologicznej zmiany chorobowej w Pracowni Patomorfologii naszego szpitala.
Informacja dla pacjentek
W dniu przyjęcia do szpitala pacjentka powinna zgłosić się rano ok. godziny 7:30 (na czczo) do Izby Przyjęć znajdującej się na parterze budynku głównego Szpitala, pomiędzy Laboratorium Analitycznym a Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Pacjentka powinien mieć przy sobie: skierowanie do szpitala, wynik cytologii, dowód osobisty lub innym dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, kompletną dokumentację medyczna z dotychczasowego leczenia, listę aktualnie przyjmowanych leków, przybory osobiste oraz w przypadku konieczności uzyskania zwolnienia za pobyt w szpitalu: NIP osobisty, bądź serię i nr dowodu osobistego, NIP i skróconą nazwę zakładu pracy.
Jeśli pacjentka miesiączkuje, zalecamy wstrzymanie się od współżycia od momentu wystąpienia ostatniej miesiączki do terminu przyjęcia (aby mieć 100% pewności, że nie jest we wczesnej ciąży). W przypadku przyjmowania leków przeciwkrzepliwych- konieczna jest konsultacja u kardiologa prowadzącego i zmiana leków na bezpieczne podczas operacji (nie zwiększające ryzyka zwiększonego krwawienia okołozabiegowego). Przy przyjęciu należy okazać stosowne zaświadczenie kardiologiczne.
Trakt porodowy
Do porodu nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Trakt porodowy składa się z:
- trzech stanowisk porodowych,
- sali operacyjnej do cięć cesarskich,
- sali porodów rodzinnych (w przypadku większej liczby porodów rodzinnych, kolejne mogą odbyć się na ogólnej sali porodowej).
Odbycie porodu rodzinnego nie musi być poprzedzone uczestnictwem w zajęciach Szkoły Rodzenia. Nie stosujemy rutynowego golenia owłosienia łonowego, lewatywy ani nacinania krocza. Oddział promuje poród ekologiczny, wobec powyższego metody "przyspieszające" poród (kroplówka naskurczowa, przebicie błon płodowych) wykonujemy wyłącznie ze wskazań medycznych.
PORODY RODZINNE W SPS ZOZ
Więcej na temat porodów rodzinnych i zasad ich organizacji w sytuacji zagrożenia epidemicznego dowiesz się z ulotki informacyjnej.
CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ DO PORODU
Dla dziecka: komplet ubranek (wypranych w szarym mydle), powijak (rożek), wazelina lub Lipobaza, chusteczki do pielęgnacji, pieluchy jednorazowe (jeśli dostępne z wycięciem na pępowinę), ręcznik dla dziecka.
Dla pacjentki: bielizna jednorazowa, wkładki higieniczne, ręcznik, płyn do higieny intymnej lub szare mydło, koszula przystosowana do karmienia piersią (odpowiednio rozpinana lub z głębokim wcięciem), szlafrok, komplet przyborów toaletowych, klapki, szklanka lub kubek oraz sztućce.
PROGRAM KOORDYNOWANEJ OPIEKI NAD KOBIETĄ W CIĄŻĄ
Kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej na temat Programu KOC.
MATERIAŁY DO POBRANIA
Informacja dla pacjentek kwalifikowanych do hospitalizacji lub planowego zabiegu operacyjnego
Gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej SPS ZOZ z siedzibą w Lęborku oraz w Łebie realizują kompleksową opiekę zdrowotną dla mieszkańców regionu oferując poszerzony zakres świadczeń prowadzony w modelu koordynowanym. Dzięki dwóm lokalizacjom pacjenci mogą liczyć na łatwy dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego oraz nowoczesnych metod wykonywania badań dodatkowych. Placówki zapewniają profesjonalną opiekę medyczną kładąc nacisk na wysoką jakość procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz komfort leczenia oparty o optymalne rozwiązania organizacyjne.