Laboratorium Mikrobiologiczne
Laboratorium Mikrobiologiczne
Laboratorium Mikrobiologiczne
Laboratorium Mikrobiologiczne
Laboratorium Mikrobiologiczne

DANE KONTAKTOWE PRACOWNI

Telefon/fax: 59 8635 298
E-mail:
bakteriologia@szpital-lebork.com.pl

Kierownik: Katarzyna Pawlik
Z-ca Kierownika: Łukasz Ciaś

LOKALIZACJA I GODZINY UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

Laboratorium Mikrobiologiczne zlokalizowane jest na parterze budynku głównego Szpitala - główne wejście przy Portierni lub tylne wejście od strony Działu Fizjoterapii i Krwiodawstwa.

Pobieranie materiału do badań od pacjentów ambulatoryjnych:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.30

Odbiór wyników badań wykonywanych w trybie ambulatoryjnym:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.45 - odbiór tylko za okazaniem dokumentu tożsamości, a w przypadku odbioru wyników przez osoby trzecie wymagane jest również upoważnienie.

ZAKRES ŚWIADCZEŃ

Badania mikrobiologiczne wszystkich materiałów: mocz, kał, nasienie, wymazy z gardła, nosa, ucha, spojówek, ran, kanału szyjki macicy i pochwy, płyn mózgowo-rdzeniowy, płyny z jam ciała, wymazy przesiewowe w kierunku patogenów alarmowych oraz innych miejsc zmienionych chorobowo.

Badania kontroli mikrobiologicznej środowiska: wymazy środowiskowe, odciski powierzchni, czystość powietrza, kontrola procesów sterylizacji (sporale).

Badania serologiczne:

  • testy na obecność antygenów w kale: Helicobacter pylori, Rotawirus, Adenowirus, Norowirus, GDH Clostridioides dificille, Toksyny A i B Clostridioides dificille, Campylobacter, Giardia lamblia oraz test na obecność krwi utajonej w kale,
  • testy na obecność antygenów w wymazie z gardłaStreptococcus pyogenes i w wymazach z nosogardła: SARS-CoV-2, RSV, grypy A i B, adeno
  • testy na obecność antygenów w moczu: Legionella penumopilia, Streptococcus pneumoniae
  • testy na obecność przeciwciał przeciwko: Treponema pallidum, Helicobacter pylori, Mycoplasma penumoniae, Chlamydophila pneumoniae, Chlamydia trachomatis, wirusowi Epsteina-Barr (EBV-VCA IgG, VCA IGM, EBNA), Borrelia burgdorferii
  • testy w kierunku chorób reumatycznych we krwi: ASO, RF, Waaler-Rosego

Badania czystości mikrobiologicznej: wody dla przemysłu farmaceutycznego oraz stacji dializ.

Inne badania: Mycoplasma/Ureaplasma z kanału szyjki macicy lub cewki moczowej, badania parazytologiczne w kale

Materiały i izolaty z zakażeń inwazyjnych oraz szczepy wielolekooporne w celu potwierdzenia mechanizmów oporności kierujemy do Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Zakażeń Bakteryjnych Ośrodkowego Układu Nerwowego oraz do Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów.

Laboratorium Mikrobiologiczne uczestniczy od kilkunastu lat w Krajowych Zewnętrznych Sprawdzianach Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych POLMICRO organizowanych przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej uzyskując zawsze oceny bardzo dobre oraz Świadectwa Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych. Uczestniczymy również w zewnętrznej międzynarodowej kontroli: National External Qality Assesment Scheme for Microbiology – NEQUAS UK, której efektem są coroczne pozytywne oceny i certyfikaty. W związku z przeprowadzaniem badań czystości mikrobiologicznej produktów niesterylnych nasze Laboratorium, jako wytwórca, podlega nadzorowi GIF, czego efektem są uzyskane zezwolenia na wytwarzanie oraz certyfikat GMP. Od 01.04.2011 roku laboratorium wprowadziło metody oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów opracowane przez European Comminittee on Antimicrobial Suscebility Testing (EUCAST). Wytyczne obowiązują w większości krajów Unii Europejskiej.

PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ

Kliknij i pobierz interesującą Cię instrukcję pobierania materiału do badania: moczkałplwocina, nasienie.