KOC - Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży i po porodzie

SPS ZOZ w Lęborku realizuje program Koordynowanej Opieki nad Kobietą Ciężarną (KOC). Program umożliwia prowadzenie kompleksowej opieki nad kobietą w ciąży i noworodkiem od pierwszych tygodni ciąży do ostatnich dni połogu. Z takiej formy opieki zdrowotnej skorzystać mogą wszystkie pacjentki, które chcą, aby opieka perinatalna i położnicza przebiegały sprawnie, kompetentnie i z pełnym zaangażowaniem specjalistycznego zespołu położnych i lekarzy ginekologów.

Wszystkie świadczenia zdrowotne udzielane są w jednej placówce medycznej, przez jeden zespół lekarzy i położnych, początkowo podczas wizyt kontrolnych w Poradni KOC (Poradnia Ginekologiczno-Położnicza), a następnie na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, gdzie na świat przychodzi dziecko.

Wizyty w Poradni KOC są bezpłatne, ustalane na bieżąco, bez odległych terminów. W trakcie całej ciąży Pacjentkom przysługują bezpłatne badania laboratoryjne, ultrasonograficzne (również 3D) oraz KTG zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Przyszła Mama ustala ze swoim lekarzem lub położną Plan Porodu, w którym ujmowane są Jej potrzeby i oczekiwania po to, aby personel miał możliwość się z nim zapoznać przed przyjęciem Pacjentki do szpitala.

W sytuacjach niepewności, niepokoju bądź wątpliwości odczuwanych przez ciężarną, może ona skorzystać z telefonicznej porady, które udzielane są całodobowo. Przyszłym mamom oferowana jest także pomoc Psychologa. Współpracujemy również z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych, rodzice mogą więc zdecydować się na pobranie krwi pępowinowej podczas porodu. W przypadku wskazań medycznych zapewniamy specjalistyczne konsultacje w ośrodku o trzecim stopniu referencyjności.

Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym SPS ZOZ w Lęborku obowiązują procedury związane w leczeniem bólu, również porodowego. Poza środkami farmakologicznymi dysponujemy również środkami niefarmakologicznymi, jak gaz uśmierzający ból, dobranie odpowiedniej pozycji podczas porodu czy masaż.

W ramach Opieki nad Kobietą Ciężarną proponujemy też przyszłym Mamom bezpłatne zajęcia w Szkole Rodzenia, finansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Lęborku. Prowadzona jest ona przez położną pracującą na naszym Oddziale. Szkoła oferuje kobietom ciężarnym i ich partnerom możliwość uczestnictwa w zajęciach praktycznych i teoretycznych, przygotowujących przyszłych Rodziców do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem.

Po porodzie natomiast zapraszamy młode Mamy do skorzystania z wizyty w Poradni Laktacyjnej znajdującej się na naszym Oddziale i skorzystania z porad konsultanta laktacyjnego.

KOORDYNATOR PROGRAMU KOC

Katarzyna Witkowska - kontakt za pośrednictwem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, telefon 59 8635 305