Informacje o numerach telefonów    59 86-35-202
046307
Liczba odwiedzin

Menu

Laboratorium Mikrobiologiczne

Laboratorium Mikrobiologiczne
Laboratorium Mikrobiologiczne
Laboratorium Mikrobiologiczne

REJESTRACJA tel. 59 863 52 98
e-mail: bakteriologia-l [AT] wp [DOT] pl

Laboratorium przyjmuje badania:

 

 

godziny pracy laboratorium:

7:25 - 15:00

 

godziny przyjmowania materiału:

7:30 - 14:30

 

godziny odbioru wyników:

9:00 - 14:45

 

soboty, niedziele i święta - NIECZYNNE

 

Personel:

Kierownik Laboratorium:

 • mgr Dorota Niewolin  – specjalista analityki klinicznej - w trakcie specjalizacji z mikrobiologii medycznej

Diagnosta laboratoryjny:

 • mgr Łukasz Ciaś- w trakcie specjalizacji z mikrobiologii medycznej

Technicy analityki medycznej i technicy:

 • Anetta Greszta
 • Magdalena Ziemann-Płotka

Laboratorium Mikrobiologiczne spełnia wymogi stawiane przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych i jest wpisane do Ewidencji Laboratoriów pod numerem 1739

Naszym głównym celem jest osiągnięcie wysokiej jakości usług poprzez system kontroli wewnętrznej, stosowanie procedur zalecanych przez ośrodek referencyjny, stałe podnoszenie kwalifikacji personelu(specjalizacje i szkolenia) oraz wysokiej jakości sprzęt.
Priorytetowe  badania posiewy krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego są wykonywane przy użyciu automatycznego systemu Bactec 9120, który przyspiesza diagnostykę, a w rezultacie czas oczekiwania na wynik i wprowadzenie terapii celowanej w miejsce empirycznej.
Identyfikacja za pomocą 52 cech biochemicznych aparatem Phoenix100 umożliwia z dużą dokładnością zdiagnozować  gatunki drobnoustrojów odpowiedzialne za zakażenia.

Laboratorium Mikrobiologiczne uczestniczy od kilkunastu lat w Krajowych Zewnętrznych Sprawdzianach Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych POLMICRO organizowanych przez Centralny Ośrodek Badania Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej uzyskując zawsze oceny bardzo dobre i Świadectwa Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych.
Laboratorium uczestniczy również w zewnętrznej międzynarodowej kontroli: National External Quality Assesment Scheme for Microbiology- NEQUAS, U.K, której efektem są corocznie pozytywne oceny i certyfikaty.

W związku z wprowadzeniem w 2003 roku badania czystości mikrobiologicznej produktów  niesterylnych Laboratorium Mikrobiologiczne jako wytwórca podlega nadzorowi GIF, czego efektem są zezwolenia na wytwarzanie oraz  certyfikat GMP wydany w październiku 2014.

Od 1 kwietnia 2011 laboratorium wprowadziło metody oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów opracowane przez European Comminittee on Antimicrobial Suscebility Testing (EUCAST). Są one obowiązujące w większości krajów europejskich.

Napisali o nas - "Diagnosta Laboratoryjny" 09/2013

I. STRUKTURA ORGANIZACYJNA

W skład Laboratorium Mikrobiologicznego wchodzi pięć pracowni:

 • Pracownia Bakteriologiczna
 • Pracownia Diagnostyki Zakażeń Jelitowych, Serologiczna
 • Pracownia Badania Czystości Mikrobiologicznej Leków

II. ZAKRES ŚWIADCZEŃ

Laboratorium świadczy następujące usługi dla pacjentów szpitalnych i ambulatoryjnych oraz innych zleceniodawców w oparciu o umowy:

1. Badania mikrobiologiczne wszystkich materiałów, tj. krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego i innych płynów ustrojowych, ropy i wymazów z ran, odleżyn, kału, plwociny, wymazów z gardła, nosa, ucha, oka, pochwy i kanałów szyjki macicy, nasienia oraz innych miejsc zmienionych chorobowo. Laboratorium wykonuje również badania przesiewowe w celu stwierdzenia kolonizacji czy nosicielstwa drobnoustrojów u  pacjentów przyjętych do szpitala, personelu czy osób zatrudnionych w sektorze spożywczym.
Zakres badań obejmuje posiew, identyfikację bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów drożdżopodobnych oraz  określenie lekowrażliwości , w tym określenie najmniejszych stężeń hamujących (MIC).

2. Kotrola mikrobiologiczna środowiska szpitalnego oraz procesów  sterylizacji (sporale i sporotesty) dla sterylizatorów parowych w szpitalu i gabinetach zabiegowych.

3. Odczyny serologiczne-testy lateksowe w kierunku chorób reumatycznych (ASO, Latex. odczyn Walera Rosego), testy immunochromatograficzne w kierunku Helicobacter pylori i kiły; badania serologiczne na obecność p/ciał trzech klas przeciw drobnoustrojom wywołującym atypowe zakażenia dróg oddechowych: Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae i Bordetella pertussis

4. Testy immunochromatograficzne wykrywające w kale wirusy Rota, Adeno i Noro, toksyny A i B Clostridium dificille, antygen Helicobacter pylori, Campylobacter pylori, EHEC wywołujących krwawą biegunkę, laktoferynę i krew utajoną

 

Jajo tasiemca     Przekrój owsika     Świerzb
(Preparaty własne SPS ZOZ w Lęborku)

6. Badanie czystości mikrobiologicznej leków do stosowania zewnętrznego, kosmetyków i wody

Laboratorium Mikrobiologiczne kieruje materiały i izolaty z zakażeń inwazyjnych oraz szczepy wielooporne   w celu potwierdzenia metodami diagnostyki molekularnej w Krajowym Ośrodku Referencyjnym ds. Zakażeń Bakteryjnych Układu Nerwowego i Krajowym Ośrodku Referencyjnym ds. Lekowrażliwości  Drobnoustrojów.

Materiały do badań mikrobiologicznych pobierane są przez lekarza lub pielęgniarkę.
Krew do badań serologicznych pobierana jest w Laboratorium Analitycznym.
Pacjenci ambulatoryjni samodzielnie pobierają materiały do badań mikrobiologicznych zgodnie z instrukcjami dostępnymi w punkcie przyjmowania badań.

Materiały do pobrania:

1. Instrukcje dla pacjentów na temat pobierania materialu do badań:

1. Informacja dla Pacjenta - pobieranie kału
2. Informacja dla Pacjenta - pobieranie moczu
3. Informacja dla Pacjenta - pobieranie nasienia
4. Informacja dla Pacjenta - plwocina
5. Upoważnienie do odbioru wyników badania

2. Dokumenty inne:

1. Protokół zewnętrznej kontroli biologicznej

Celem Laboratorium Mikrobiologicznego SPSZOZ w Lęborku jest prowadzenie wiarygodnej i nowoczesnej diagnostyki w celu ułatwienia diagnozy zarówno dla pacjentów, jak i ich leczących lekarzy klinicystów.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

                                                         

 

Laboratorium Mikrobiologiczne w Lęborku wznawia wykonywanie badan w kierunku Nużeńca Ludzkiego (Demodex foliculorum)

 

Nużyca jest przewlekłą chorobą pasożytniczą wywołaną przez Nużeńca (Demodex spp.) należącego do roztoczy.

Do zarażenia może dojść podczas bezpośredniego kontaktu z chorym człowiekiem, dotykanie tych samych przedmiotów, co osoba chora (np. korzystanie z jej odzieży, czy grzebienia, a nawet kosmetyków, np. testerów kosmetyków w drogeriach). Zwiększone ryzyko zakażenia istnieje zwłaszcza podczas korzystania z usług kosmetyczek i fryzjerów.

Wyróżniamy dwa gatunki bytujące u człowieka nużeniec ludzki (Demodex foliculorum) nużeniec krótki (Demodex brevis). Najczęściej bytują one w okolicy nosa, dookoła oczu, na czole, brodzie oraz bruździe nosowo wargowej. Mogą również pasożytować na innych partiach ciała, między innymi na dłoniach, stopach lub sutkach.

Nużeńce mogą powodować różnorodne objawy skórne, takie jak:

 

 • zaczerwienienie

 • łuszczenie

 • wyprysk

 • świąd

 • grudki i krostki przypominające trądzik

 

Nużeniec może również przyczynić się do rozwoju zaskórników i wągrów. Może on towarzyszyć trądzikowi pospolitemu i różowatemu, zapaleniu kącików ust, łojotokowemu zapaleniu skóry itp, i zwykle nasila objawy tych chorób. Czasami zaatakowanej przez nużeńca osobie wypadają włosy, co mylone bywa z łysieniem plackowatym.

Jeśli pasożyt żeruje w okolicy oka, może doprowadzić do zapalenia brzegów powiek, zespołu suchego oka oraz alergicznych zapaleń powierzchni oka. Wówczas pojawiają się objawy, takie jak:

 • uporczywe swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk powiek (często widać rozszerzone naczynia krwionośne)

Nużeniec jest aktywny głównie w nocy, dlatego w tym czasie dolegliwości chorobowe mogą się nasilać.

 • suchość oka i uczucie piasku pod powiekami

 • złogi/łuski na brzegach powiek

 • złogi wokół podstawy rzęs (łupież cylindryczny)

 • odbarwienie rzęs, które są łamliwe, bardzo łatwo wypadają

 • nadwrażliwość na światło, kurz czy dym

 • nadkażenie bakteryjne, objawiające się jęczmieniem, gradówką

 • Nużycę łatwo pomylić z inną chorobą

 • Nużyca oka (oczna) często jest diagnozowana jako alergiczne, bakteryjne lub wirusowe zapalenie spojówek. Nużyca twarzy jest także często mylona z alergią, wypryskiem czy łojotokowym zapaleniem skóry. aby je wykluczyć, należy wykonać badania laboratoryjne w kierunku obecności nużeńca. Jednak te zlecane są bardzo rzadko.

 

Badanie w kierunku nużycy polega na wykonaniu preparatu mikroskopowego z materiału pobranego z miejsc chorobowo zmienionych (rzęsy, brwi skóra) i stwierdzeniu obecności pasożyta.

 

Informacje dla pacjenta:

 

 • Pacjentki zgłaszające się na badanie w kierunku nużeńca nie powinny mieć wykonanego makijażu oraz pomalowanych tuszem rzęs. Skora twarzy musi być czysta, nie można jej smarować kremem, pudrem lub fluidem.

 • Należy pamiętać aby poinformować pracownika laboratorium przed badaniem na temat stosowanych leków może to mieć wpływ na badanie.

 • Na 7 dni przed badaniem należy odstawić stosowanie leków stosowanych miejscowo na zmiany chorobowe. Dopuszczalne jest mycie twarzy letnią wodą z niewielką ilością mydła.

 • W przypadku leczenia doustnego przeciw trądzikowi różowatemu (np. doksycyklina, tetracyklina, metronidazol) oraz chorobom pasożytniczym badanie można wykonać po 14 dniach od zakończenia leczenia.

 • Materiał jest pobierany w punkcie pobrań Laboratorium Mikrobiologicznego SPS ZOZ w Lęborku ul. Węgrzynowicza 13.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

INFORMACJA NA TEMAT WZNOWIENIA WYKONYWANIA BADAŃ

1. Biocenoza pochwy - 18 zł

2. Badanie w kierunku Nużeńca - 15 zł

3. Badanie zeskrobin paznokci, skóry w kierunku dermatofitów - 15 zł preparat + 15 zł za hodowlę

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przejdź do góry strony