Informacje o numerach telefonów    59 86-35-202
2416531
Liczba odwiedzin
Background Image
Przystanek Mama

EDUKACJA I PROFILAKTYKA DEPRESJI POPORODOWEJ

SPS ZOZ w Lęborku przystąpił do projektu „Przystanek Mama”, który jest realizowany we współpracy z Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacją Twórczych Kobiet z Warszawy.

Jest to projekt profilaktyczno-edukacyjny dotyczący wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród kobiet w okresie poporodowym. Odpowiada założeniom Ogólnopolskiego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej” Ministerstwa Zdrowia.

Zaburzenia depresyjne po porodzie występują często. Cierpi na nie od 15 do nawet 22 procent kobiet. Przyjście na świat dziecka i podjęcie roli rodzica niesie ze sobą szeroki wachlarz emocji - radość, duma i ekscytacja to uczucia przyjemne, o których chętnie opowiadamy, ale opieka nad noworodkiem to również stres, lęk oraz poczucie utraty i żalu związane z różnymi zmianami, które towarzyszą narodzinom dziecka. Depresja może rozpocząć się w okresie ciąży i trwać także po porodzie. Dlatego, często stosuje się określenie „depresja okołoporodowa”, obejmujące cały okres od poczęcia aż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

Jeśli podejrzewasz, że chorujesz na depresję poporodową, zachęcamy do wykonania krótkiego testu, który może pozwolić Ci zorientować się w Twoim samopoczuciu i ocenić natężenie objawów ewentualnej depresji. Test dla Mam dostępny jest na stronie  Przystanek Mama.

Jeśli po narodzinach dziecka czujesz się przygnębiona, nie odczuwasz przyjemności z codziennej aktywności, częściej odczuwasz rozdrażnienie i frustrację oraz martwisz się, że nie sprostujesz obowiązkom mamy,  warto abyś znalazła odpowiednie dla siebie wsparcie, przystępując do projektu „Przystanek Mama”.

Do projektu można przystąpić kontaktując się z Poradnią POZ pod numerem 59 86 33 326 od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 14.00.

Uczestniczkom projektu oferowane są:

  • Badanie przesiewowe dotyczące ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej. W trakcie takiej wizyty położna/pielęgniarka wypełni z młodą Mamą formularz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, a następnie omówi wynik i w zależności od potrzeb Matki zaproponuje odpowiednią formę wsparcia.
  • Możliwość wypełnienia formularza na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym lub Oddziale Pediatrycznym (do 1. roku życia dziecka).
  • Trzy konsultacje psychologiczne w miejscu zamieszkania. W przypadku utrzymywania się objawów depresji i braku poprawy stanu psychicznego, psycholog zaleci dalsze leczenie (w ramach NFZ).
  • Forum informacyjno-konsultacyjne obsługiwane przez psychologa, będące miejscem, w którym Mamy mogą zadawać pytania, wymienić się̨ spostrzeżeniami, wątpliwościami, a także porozmawiać z innymi kobietami borykającymi się z problemem depresji poporodowej. Psycholog odpowiada na pytania zainteresowanych kobiet i ich rodzin oraz bliskich maksymalnie w ciągu 48 h.

Projekt „Przystanek Mama” jest realizowany ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przejdź do góry strony