W jaki sposób zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 i kiedy osoby zakwalifikowane do poszczególnych etapów będą mogły dokonać rejestracji

15 stycznia 2021 r. rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 80 r.ż. z etapu pierwszego Narodowego Programu Szczepień. Podpowiadamy, co trzeba zrobić, żeby zapisać się na szczepienie i kiedy osoby zakwalifikowane do poszczególnych etapów będą mogły dokonać rejestracji.

Kiedy będzie można zarejestrować się na szczepienie?

Proces produkcji oraz dystrybucji szczepionek jest stopniowy, dlatego szczepienie  również przebiega etapowo. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień Pacjenci zostali podzieleni na  4 grupy. Do  grupy szczepionej w tzw. Etapie 0 zostali zakwalifikowani pracownicy medyczni jak również personel administracji i pomocniczy pracownicy placówek ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych. Kolejna grupa, tzw. Etap I, to pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, Zakładów Pielęgnacyjno-Opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczyciele. W Etapie II przewidziane jest szczepienie osób w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. W ostatnim etapie – IV, zaszczepieni zostaną przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz pozostała część populacji.

15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia dla seniorów 80+, szczepienie tej grupy rozpocznie się 25 stycznia. Od 22 stycznia natomiast na szczepienia będą mogły zapisywać się osoby, które  skończyły 70 lat.

Od 15 stycznia można zgłosić wolę zaszczepienia się przeciw COVID-19 poprzez wypełnienie formularza on-line dostępnego na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla danej grupy, osoby kwalifikujące się do niej otrzymają informację mailową o możliwości zapisywania się na szczepienie. Wypełnienie tego formularza nie jest jednak obowiązkowe. Wszystkie osoby w grupie wiekowej dla której rozpoczynają się szczepienia będą miały wystawiane automatyczne e-skierowanie.

Osoby zakwalifikowane do poszczególnych etapów muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozpoczęcie rejestracji swojej grupy, co będzie ogłaszane przez Ministerstwo Zdrowia.

 

ORGANIZACJA SZCZEPIEŃ DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LĘBORSKIEGO

W jaki sposób można zapisywać się na szczepienie?

Proces umówienia na szczepienie jest oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty Pacjent może skorzystać  z jednego z trzech sposobów zapisów na szczepienie:

 1. Rejestracja telefoniczna za pomocą ogólnopolskiej dostępnej całodobowo i bezpłatnej infolinii pod nr tel.: 989;
 2. e-Rejestracja poprzez Internetowe Konto Pacjenta dostępne na stronie internetowej pacjent.gov.pl (aby skorzystać z tego sposobu konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego);
 3. Rejestracja bezpośrednio w wybranym punkcie sczepień.

Aby zarejestrować się na sczepienie w Poradni POZ SPS ZOZ w Lęborku można skorzystać z ogólnopolskiej infolinii dostępnej pod nr tel.: 989, skorzystać z e-rejestracji za pomocą Internetowego Konta Pacjenta lub zadzwonić bezpośrednio do rejestracji punktu sczepień w Poradni POZ przy SPS ZOZ pod nr tel.: 59 8633 000. Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

W chwili obecnej rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 w SPS ZOZ została tymczasowo wstrzymana. W chwili otrzymania informacji potwierdzających kolejne dostawy szczepionki, zapisy zostaną wznowione, o czym SPS ZOZ poinformuje na swojej stronie internetowej.

 

Lista punktów szczepień przeciwko COVID-19 w powiecie lęborskim

Lębork:

 1. Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej – ul. Juliana Węgrzynowicza 13, tel. 59 8633 000
 2. „Puls” NZOZ Jarosław Koss – ul. Armii Krajowej 20/1, tel. 574 679 224
 3. Przychodnia Stamed Andrzej Stasiak – ul. Dworcowa 6, tel. 510 239 221; 59 8623 999
 4. NZOZ PRIMUS Zbigniew Bogdał – ul. Batalionów Chłopskich 2, tel. 887 414 000

Łeba:

 1. Ewa Wasylewicz NZOZ "Ewa-Med" – Poradnia lekarza POZ - ul. Kwiatowa 1, tel. 59 8661 087
 2. Rudolf Greczko – Ośrodek Zdrowia "PROMOTION" - ul. Powstańców Warszawy 32,
  tel. 604  532601
 3. Piotr Pelczar - Poradnia Lekarza POZ - Punkt Szczepień, ul. Kościelna 1, tel. 59 8661 262

Cewice:

 1. Gabinet lekarski NZOZ Małgorzata Cebella-Wieczorek – Osiedle Na Wzgórzu 35, tel. 59 8611 418

Nowa Wieś Lęborska:

 1. Dorota Przybylska-Jezierska Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "PROVITA" –
  ul. Grunwaldzka 24A, tel. 59 8612 448; 664 376 060
 2. Dariusz Więckowski – Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska – ul. Grunwaldzka 24A, tel. 602 340 165
 3. NZOZ Łebień Lech Kaftański – Łebień 52, tel. 59 8611 969

Wicko:

 1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zdrowie Tadeusz Jakub Czosnek s. j. – ul. Radosna 5, tel. 59 8611 185

 

Czy można wybrać dowolny punkt szczepień?

Można wybrać dowolny punkt szczepień, niekoniecznie najbliższy miejsca zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów dostępnych w pobliskich punktach nie będzie odpowiadał Pacjentowi albo będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie, zlokalizowanym nawet w innym mieście, może to zrobić.

Czy można odwołać wizytę, np.  w przypadku złego samopoczucia?

Można anulować wizytę, zmienić termin lub wybrać inny punkt szczepień przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki. Jednak już po pierwszym szczepieniu nie jest możliwe dokonywanie zmian. Wynika to z konieczności podania drugiej dawki szczepionki, która pochodzi od tego samego producenta

Jak przebiega wizyta?

Po dokonaniu rezerwacji Pacjent otrzymuje wiadomość SMS z informacją o terminie i miejscu szczepienia. Kolejna wiadomość zostanie też wysłana na dzień przed planowaną wizytą. Co ważne, Pacjent od razu umawia się na dwie wizyty, celem przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Dzień przed drugim terminem ponownie dostanie wiadomość z przypomnieniem.

Szczepionka podawana jest domięśniowo, w ramię. Nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać do zabiegu. Na miejscu, przed samym szczepieniem Pacjent zostaje poddany badaniu lekarskiemu, by ocenić, czy może zostać zaszczepiony.

Po szczepieniu konieczna jest 15-minutowa obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP).

Gdzie można uzyskać informacje nt. szczepień przeciwko COVID-19?

Informacje na temat szczepień uzyskać można w pod telefonem Infolinii Narodowego Programu Szczepień: 989 lub 22 62 62 989 oraz na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie