Informacje o numerach telefonów    59 86-35-202
2623116
Liczba odwiedzin
Background Image

KIM JESTEŚMY I CO ROBIMY

Amazonki to kobiety, które przeszły leczenie onkologiczne raka piersi. Są obolałe i przerażone. Rak nie ogranicza się, bowiem tylko do fizycznego cierpienia, ale atakuje ciało i duszę. Celem działalności naszego stowarzyszenia jest wszechstronna rehabilitacja psychofizyczna podczas pobytu oraz po wyjściu pacjentki ze szpitala. Oznacza to przede wszystkim pomoc w odnalezieniu się chorej w nowej, często trudnej do zaakceptowania dla niej sytuacji. Lekarze mający pod opieką wielu chorych jednocześnie często redukują schorzenie do aspektu czysto somatycznego (cielesnego), nie mają możliwości poświęcenia pacjentce wystarczającej ilości czasu, aby mogła się ona oswoić ze swoim stanem i jego konsekwencjami. To sprawia, że chora na nowotwór (kobieta pozbawiona tzw. „atrybutu kobiecości") odczuwa głęboką dysharmonię ze swoim otoczeniem i własnym ciałem. Towarzyszy temu znaczny spadek poczucia własnej wartości, lęk, depresja, poczucie niepewności, bezradności i wykluczenia społecznego, a także czasami odrzucenie najbliższej osoby. Nasz ruch powstał po to, abyśmy się wzajemnie wspierały w tym trudnym momencie naszego życia, wywołanego diagnozą i obciążającym leczeniem. Chcemy pokazać, że chorobę można pokonać, skutki leczenia zminimalizować i odnaleźć się na nowo w „normalnym życiu".

Jesteśmy jednym z 200 Stowarzyszeń Amazonek zrzeszonych w Federacji Stowarzyszeń „Amazonka" w Poznaniu. Federacja jest jedyną organizacją pozarządową działającą na rzecz kobiet po leczeniu raka piersi. Amazonki z całej Polski uczestniczą w organizowanych przez Federację szkoleniach tematycznych, ogólnopolskich spartakiadach sportowych, ale przede wszystkim szkoleniach dla tzw. „Ochotniczek" , które mają pierwszy bezpośredni kontakt z chorym. Amazonki starają się być drugim filarem leczenia - uzupełnieniem leczenia somatycznego - „leczyć duszę". Członkinie naszego Stowarzyszenia pomagają kobietom wrócić do tzw. „normalnego życia". Dla jednych jest to powrót do aktywności fizycznej i psychicznej oraz pełnionych wcześniej ról społecznych, dla innych natomiast odzyskanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i szacunku. W tej nowej dla nich sytuacji mogą im pomóc tylko osoby z podobnymi przeżyciami. Żal, gorycz i smutek oraz znaczne obniżenie poczucia własnej wartości są bowiem naturalnym etapem w radykalnym leczeniu. Warto jednak walczyć o dobre samopoczucie, rozmawiać o chorobie, nie unikać problemu, wspierać osoby cierpiące. Warto walczyć o to aby nie zostały one wykluczone z życia społecznego, gdyż stwarza to ogromny potencjał w walce z rakiem. Ochotniczki (specjalnie przeszkolone Amazonki) przychodzą do łóżek szpitalnych, aby swoją siłą, chęcią życia, optymizmem i życzliwością wspierać kobiety bezpośrednio po zabiegu.

TRUDNE PYTANIE - CO DALEJ?

Następnym etapem jest zaproszenie pacjentek do naszego klubu, gdzie czekają koleżanki, które wcześniej przeszły tę samą drogę i teraz są gotowe wspierać kobiety będące dopiero na jej początku. Nasze cele realizujemy poprzez grupy wsparcia, zajęcia rehabilitacyjne, spotkania informacyjne oraz różnego rodzaju aktywności towarzyskie. Stowarzyszenie zrzesza aktualnie ponad 40 kobiet, co jest tylko niewielkim procentem potrzebujących wsparcia. Jest nas o wiele więcej, jednak większość kobiet zwłaszcza w wieku aktywności zawodowej nie jest gotowa przyznać się do swej niepełnosprawności. Członkami naszego Stowarzyszenia są Amazonki z Lęborka oraz Powiatu Lęborskiego, a jak jest taka potrzeba to i z dalszych okolic. Praca nasza jest trudna, wyłącznie społeczna, znacznie obciążająca psychicznie, dlatego konieczne jest wyciszenie, czyli tzw. kolokwialnie „naładowanie akumulatorów" np. na turnusie rehabilitacyjnym, czy w innej formie aktywności fizycznej.

JAK JESTEŚMY ZORGANIZOWANE

Działamy w formie stowarzyszenia. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w październiku 1999r i  nie posiada niestety statusu Organizacji Pożytku Publicznego.

GDZIE NAZ ZNALEŹĆ

Siedzibą Stowarzyszenia, dzięki uprzejmości Dyrekcji, są użyczone nam pomieszczenia na terenie Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu przy ul. Warszawskiej 17.
W każdą środę pełnimy tam dyżury wolontariackie w godz. 10:00 - 12:00, a w każdy pierwszy czwartek miesiąca odbywają się spotkania wszystkich członków.

BUDŻET I WSPARCIE

Jako Stowarzyszenie dysponujemy skromnym budżetem, utrzymujemy się głównie ze składek członkowskich oraz środków, które własnym sumptem próbujemy pozyskać z zewnątrz, od sponsorów. Wszystkie nasze wydatki są zawsze starannie przemyślane przez nas.

Jeżeli Ty lub twoja firma możesz i chcesz nas wesprzeć, będziemy wdzięczne za każdą kwotę wpłaconą na nasze konto.

BGŻ S.A. O/Lębork
Nr konta: 4220 3000 4511 1000 0002 1443 10

Dziękujemy!

KONTAKT Z NAMI

Stowarzyszenie Kobiet po Mastektomii "AMAZONKA"
Przewodnicząca: Bogumiła Zielińska -
b.zielinska@op.pl
tel.
724 444 209

WAŻNE STRONY

Federacja Stowarzyszeń "AMAZONKA"

Przejdź do góry strony