Utworzono: 05-03-2024
Otwarcie zmodernizowanego Traktu Porodowego

W poniedziałek 4 marca w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku nastąpiło oficjalne otwarcie zmodernizowanego Traktu Porodowego. W uroczystości przecięcia wstęgi na gruntownie przebudowanym oddziale uczestniczyli: Pani Alicja Zajączkowska – Starosta Powiatu Lęborskiego, Pan Ryszard Wenta – członek Zarządu Powiatu Lęborskiego, przedstawiciele Dyrekcji Szpitala, jak również Lekarze oraz Położne Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Neonatologicznego, a także wykonawca, przedstawiciele projektanta i inżynier nadzoru budowy.

Przebudowa i remont Zespołu Porodowego o powierzchni użytkowej około 355m2 kosztowała 3 mln 800 tys. zł i jest częścią projektu pod tytułem „Dostosowanie infrastruktury i wyposażenia SPS ZOZ w obszarze Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego, Neonatologicznego i Pediatrycznego oraz utworzenie ZOL”. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z Programu Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych – edycja II.

Efektem prac są między innymi trzy sale porodowe z łazienkami dostosowane do porodów rodzinnych, sala cięć cesarskich wykonana w standardzie rozwiązań technicznych i higieniczno-sanitarnych zgodnie z wymogami dla pomieszczeń głównych bloku operacyjnego, sala pierwszego - dwugodzinnego kontaktu Matki z Noworodkiem według programu "skóra do skóry", pomieszczenia przygotowawcze oraz pomieszczenia przyjęcia pacjentek. Sale są wyposażone w nowoczesne instalacje dostarczające media i gazy medyczne, jak również umożliwiające ciągły monitoring funkcji życiowych. Pomieszczenia są wentylowane mechanicznie i klimatyzowane, a drzwi otwierają się bezdotykowo dzięki fotokomórkom.

Już wkrótce przyszłe Mamy będą mogły powitać swoje nowo narodzone Maleństwa w tej nowoczesnej, komfortowej przestrzeni.