LISTA OCZEKUJĄCYCH
Każda placówka medyczna, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ma obowiązek prowadzenia list oczekujących. O kolejności przyjęcia decyduje przede wszystkim stan zdrowia. Pacjent może być wpisany tylko na jedną listę oczekujących u jednego świadczeniodawcy. W wyborze placówki leczniczej nie obowiązuje rejonizacja. Kolejne wizyty są wyznaczane zgodnie z planem leczenia bądź diagnozowania. Przypadki pilne mają pierwszeństwo przed osobami, które zgłosiły się wcześniej, ale ich stan jest stabilny.
Na listę oczekujących nie są wpisywane osoby:
- którym przysługuje prawo korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością
- które kontynuują leczenie.
SPRAWDŹ NA STRONIE NFZ TERMINY LECZENIA W PORADNIACH I SZPITALACH
ODWOŁAJ WIZYTĘ, JEŚLI NIE MOŻESZ PRZYJŚĆ
Masz umówioną wizytę u lekarza, ale coś Ci wypadło i nie możesz z niej skorzystać? Nie zapomnij jej odwołać. Dzięki zwolnionemu terminowi lekarz szybciej pomoże innemu pacjentowi
DALCZEGO WARTO ODWOŁAĆ WIZYTĘ
Najważniejsze powody to:
- lekarz zamiast czekać na Ciebie, przyjmie w tym czasie innego pacjenta,
- placówka będzie mogła płynniej i efektywniej działać
- ogólny czas oczekiwania na wizyty przez wszystkich pacjentów skróci się, a system opieki zdrowotnej zaoszczędzi wiele kosztów – nieodwoływanie wizyt lekarskich jest globalnym problemem nie tylko publicznej, ale i prywatnej opieki zdrowotnej,
- nie zostaniesz wykreślony z listy oczekujących – jeśli nie zgłosisz się na wizytę i nie odwołasz jej bez istotnych powodów, będziesz musiał ponownie zapisać się na listę oczekujących,
- spełnisz obowiązek, który jest zapisany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
WAŻNE
- Jeśli nie możesz się stawić w wyznaczonym terminie lub rezygnujesz z wizyty, poinformuj o tym rejestrację/sekretariat w możliwie najkrótszym terminie.
- Jeśli w ustalonym terminie nie zgłosisz się na wizytę i nie powiadomisz o jej odwołaniu, to możesz zostać skreślony z listy oczekujących, chyba że podasz istotne przyczyny, które to spowodowały.
- Jeżeli chcesz, żeby przywrócono Cię na listę oczekujących, musisz złożyć wniosek o przywrócenie oraz podać powód niezgłoszenia się w terminie. Masz na to 7 dni od dnia ustania przyczyny niezgłoszenia się na ustalony termin udzielenia świadczenia.
Gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej SPS ZOZ z siedzibą w Lęborku oraz w Łebie realizują kompleksową opiekę zdrowotną dla mieszkańców regionu oferując poszerzony zakres świadczeń prowadzony w modelu koordynowanym. Dzięki dwóm lokalizacjom pacjenci mogą liczyć na łatwy dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego oraz nowoczesnych metod wykonywania badań dodatkowych. Placówki zapewniają profesjonalną opiekę medyczną kładąc nacisk na wysoką jakość procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz komfort leczenia oparty o optymalne rozwiązania organizacyjne.