Utworzono: 20-10-2023

Miesiąc Październik od 1985 roku uznany jest na całym świecie za miesiąc budowania świadomości dotyczącej profilaktyki, rozpoznania i leczenia raka piersi. W tym okresie w wielu debatach podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.

Nowotwór piersi stanowi jedno z największych zagrożeń onkologicznych współczesnego świata. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad 2-krotnie. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

Ostatnie dane określające odsetek kobiet, które przeżywają z nowotworem piersi 5 lat od momentu rozpoznania wynosiły nieco ponad 77%. Tylko wczesne wykrycie, odpowiednia diagnostyka oraz włączenie skutecznego leczenia jest w stanie powstrzymać jedną z kluczowych chorób cywilizacyjnych.

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku realizuje bezpłatne badania mammograficzne przeprowadzane w Pracowni Diagnostyki Obrazowej. Badanie wykonywane jest nowoczesnym cyfrowym aparatem mammograficznym, który zapewnia szybkie i bezpieczne przeprowadzanie badań, emitując znacznie mniejsze dawki szkodliwego promieniowania niż aparat analogowy. Wynik badania jest wyraźny, ostry, czytelny, z dobrym kontrastem - pozwala to na dostrzeżenie nawet niewielkich zmian w tkance. Z bezpłatnej diagnostyki może skorzystać każda kobieta w wieku 45-74 lat, która w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywała badania mammograficznego. Badania przeprowadzane są na podstawie umowy z NFZ.

Natomiast dla kobiet w wieku od 34 do 49 lat oraz po 70. roku życia przeznaczone są badania obrazowe piersi (USG, mammografia) w zakresie wczesnego wykrywania nowotworu piersi finansowane przez powiat lęborski, wykonywane również w Pracowni Diagnostyki Obrazowej. W ramach jednego badania profilaktycznego podejmowane są następujące kroki:

• zebranie wywiadu,
  • kwalifikacja do wykonania odpowiedniego badania - USG piersi, mammografia lub oba badania, w zależności od wieku kobiety, obciążenia dziedzicznego oraz budowy piersi,
  • wykonanie badania (USG, mammografia),
  • wydanie wyniku przeprowadzonego badania,
  • ustalenie czasu wykonania następnego badania profilaktycznego lub w sytuacji stwierdzenia patologii wymagającej leczenia - stosowne skierowanie pacjentki.

Ważne, by przed zgłoszeniem się na badania, dokonać osobistej lub telefonicznej rejestracji w Pracowni Diagnostyki Obrazowej, pod numerem telefonu 59 86 35 227. Rejestracja dostępna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00.