Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku
Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku
Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku
Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku
Utworzono: 27-02-2023

Od dnia 1 lutego 2023 roku Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku, po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń objętych umową refundacyjną, przystąpił do realizacji programu pilotażowego reformy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w oparciu o organizację Centrów Zdrowia Psychicznego – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 roku. Reforma zakłada utworzenie sieci centrów zdrowia psychicznego, z których każde obejmie opieką wyznaczony terytorialnie obszar pojedynczych powiatów lub grup powiatów na terenie całego kraju. SPS ZOZ jest realizatorem świadczeń nie tylko dla pacjentów z powiatu lęborskiego, ale także części gmin powiatu wejherowskiego, co pozwoli na objęcie opieką ponad 156 tys. pełnoletnich mieszkańców tego regionu. Szpital lęborski prowadzi od ponad czterech dekad opiekę psychiatryczną dla mieszkańców miasta, powiatu oraz innych miejscowości województwa pomorskiego. W modelu opieki zreformowanej dotychczasowe doświadczenie zostanie zintegrowane z założeniami reformy, którą z powodzeniem już od wielu już lat prowadzą inne kraje Europy i świata. Wiodącą ideą reformy jest stopniowe odejście od tzw. azylowego modelu opieki, w którym pacjent cierpiący z powodu choroby psychicznej trafia pod opiekę zespołu terapeutycznego wyłącznie w okresach znacznego nasilenia objawów – często z koniecznością hospitalizacji – pozostając bez opieki i wsparcia w okresach częściowego, czasowego złagodzenia objawów. Taki model organizacyjny udzielania świadczeń w znacznym stopniu ograniczał możliwość asymilacji społecznej pacjentów i przyczyniał się do budowania barier oraz stygmatyzacji społecznej. Celem nadrzędnym terapii w zreformowanym modelu opieki jest przywrócenie osoby chorej psychicznie lub doznającej kryzysu psychicznego do aktywnego funkcjonowania społecznego w zróżnicowanych rolach: w środowisku rodzinnym, zawodowym, towarzyskim oraz w aktywnościach związanych ze spędzaniem wolnego czasu.

Centrum zdrowia psychicznego, działając w oparciu o cztery podstawowe segmenty opieki, tj. opiekę stacjonarną w warunkach szpitalnych, opiekę ambulatoryjną w ramach poradni zdrowia psychicznego z punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym, opiekę oddziału dziennego oraz opiekę zespołu leczenia środowiskowego, realizuje świadczenia zdrowotne w całkowicie nowym, holistycznym podejściu do problemów zdrowia psychicznego oraz związanych z tym problemów socjalnych, zapewniając ciągły dostęp do świadczeń mieszkańcom wyznaczonego terenu działalności centrum – adekwatnie do indywidualnej potrzeby.

W ramach realizacji założeń pilotażu, po pomoc udzielaną w systemie całodobowym mogą zwrócić się osoby w kryzysie psychicznym bądź w okresie zaostrzenia przewlekłej choroby psychicznej, jak również osoby z ich bliskiego otoczenia. Zainicjowanie kontaktu z pracownikami centrum zdrowia psychicznego odbywa się bez skierowania oraz bez zapisywania na wizytę. W celu nawiązania kontaktu należy zgłosić się do funkcjonującego przy poradni zdrowia psychicznego punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego. Pracownik punktu, po wstępnej analizie sygnalizowanego problemu zdrowotnego, udzieli informacji o możliwościach uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach centrum, przeprowadzi wstępną diagnostykę z oceną potrzeb zdrowotnych, wstępnie zaproponuje plan leczenia z uzgodnieniem terminu przyjęcia lub wizyty oraz wskazaniem właściwego miejsca udzielenia świadczenia. Po wstępnej diagnostyce opieka nad pacjentem przekazywana jest do odpowiedniego obszaru – zgodnie z indywidualnymi wskazaniami. W lęborskim Centrum Zdrowia Psychicznego zostały uruchomione dwa Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne, do których można zgłosić się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

Pomoc udzielana w warunkach centrum zdrowia psychicznego może obejmować wizyty w poradni, pobyt w oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego realizującego świadczenia w miejscu zamieszkania chorego z możliwością terapeutycznej interwencji środowiskowej. Pacjent może korzystać z dostosowanych do indywidualnej potrzeby form leczenia farmakologicznego, psychoterapii oraz terapii zajęciowej. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści w dziedzinie psychiatrii oraz psychologii z udziałem asystentów zdrowienia.

W celu poprawy warunków funkcjonowania opieki, w tym również spełnienia postulatu usuwania bariery przekroczenia progu systemu opieki psychiatrycznej oraz właściwej promocji zdrowia psychicznego przez stworzenie dodatkowej przestrzeni realizacji świadczeń udzielanych w warunkach pozaszpitalnych, Starostwo Powiatowe w Lęborku, na wniosek Dyrekcji SPS ZOZ, udostępniło w nieodpłatne bezterminowe użytkowanie budynek zlokalizowany poza terenem SPS ZOZ przy ul. Żeromskiego 9/10.

W skład Centrum Zdrowia Psychicznego w SPS ZOZ wchodzą następujące komórki organizacyjne zabezpieczające dostęp do świadczeń w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych i środowiskowych:

  • dwie Poradnie Zdrowia Psychicznego z Punktami Zgłoszeniowo – Koordynacyjnymi:
    • w budynku Poradni Specjalistycznych przy ul. Węgrzynowicza 13,
    • w budynku Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Żeromskiego 9/10,
  • Oddział Dzienny Psychiatryczny,
  • Zespół Leczenia Środowiskowego (domowego),
  • całodobowy Oddział Psychiatryczny z Psychiatryczną Izbą Przyjęć.

Wszystkie formy pomocy udzielane w ramach zintegrowanej współpracy całego Zespołu Terapeutycznego CZP zabezpieczają ciągłość dostępności do świadczeń w realizowanych obszarach opieki.