Utworzono: 23-11-2020

W dniach 22 – 26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Święto jest ukłonem w stronę Honorowych Dawców Krwi  i ma na celu  podniesienie społecznej świadomości potrzeby oddawania krwi, w celu zapewnienia potrzebującym pacjentom dostępu do tego unikalnego ratującego życie „leku”. W trakcie Dni Honorowego Krwiodawstwa dawcy, którzy oddadzą krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz w Oddziałach Terenowych, zostaną obdarowani upominkami.

Honorowe krwiodawstwo to swego rodzaju akcja społeczna, przejawiająca się w bezinteresownym oddawaniu własnej krwi przez osoby zdrowe osobom, dla których bardzo często jest to jedyna droga powrotu do zdrowia. Leczenie za pomocą krwi jest możliwe tylko dzięki ludziom dobrej woli.

Krew jest bardzo ważnym zasobem wykorzystywanym zarówno przy planowym leczeniu, jak i nagłych wypadkach. Może pomóc pacjentom przewlekle chorym wydłużyć życie i podnieść jego jakość, a także umożliwia leczenie chirurgiczne. Krew odgrywa również kluczową rolę w procesie ratowania rannych w wyniku katastrof, wypadków itp. Jest także niezbędna w opiece okołoporodowej.

Pandemia COVID-19 nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją części dawców krew jest jeszcze bardziej potrzebna. Centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe procedury, które sprawiają, że oddawanie krwi jest nadal bezpieczne. Na chwilę obecną nie ma dowodów ani potwierdzonego przypadku na to, że koronawirusy mogą być przekazane biorcy w trakcie transfuzji. Osoby zdrowe nie powinny się obawiać oddawania krwi w czasie epidemii - nie osłabia to w żaden sposób organizmu. Przed udaniem się do oddziału RCKiK należy zapoznać się z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi krwiodawstwa w dobie pandemii.

Obecnie jest także duże zapotrzebowanie na osocze uzyskiwane od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2. Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych. Na co dzień osocza używa się w leczeniu oparzeń, hemofilii i chorób wątroby. Z osocza również wytwarzane są leki oraz rozmaite preparaty medyczne.

Osocze jest pobierane metodą plazmaferezy. Cała operacja polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osoczową. Część komórkowa zwracana jest do układu żylnego dawcy. Zwykle procedura trwa około 40 minut. Za jednym razem pobiera się do 750 ml krwi, z której izoluje się ok. 200 ml osocza. Pobrane osocze jest poddawane procedurze eliminacji patogenów chorobotwórczych, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Osocze mogą oddać osoby w wieku 18 – 65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2 / po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.