Utworzono: 07-02-2022
Dotacja z Urzędu Wojewódzkiego na zakup ambulansu

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku otrzyma środki na zakup ambulansu typu T od Wojewody Pomorskiego. Umowa dotacyjna została zawarta 31 stycznia, a wysokość dotacji wynosi 500 000 zł. Środki na nową karetkę wraz z wyposażeniem pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zespół Ratownictwa Medycznego przy SPS ZOZ dysponuje czterema ambulansami medycznymi. W Lęborku stacjonuje jedna karetka typu S (specjalistyczna), jedna typu P (podstawowa) oraz jedna typu T (transportowa). Ponadto Zespół Ratownictwa Medycznego w Wicku wyposażony jest w ambulans typu T. Dodatkowo w sezonie letnim w Łebie stacjonuje ambulans typu T.

Karetki typu T to ambulanse używane do transportu poszkodowanych i chorych niewymagających intensywnego nadzoru, transportu międzyszpitalnego lub przewozu narządów bądź krwi. Nie bez znaczenia jest również przewożenie pacjentów po zakończonej hospitalizacji, niezdolnych do samodzielnego poruszania się oraz do odbycia przejazdu własnym samochodem osobowym do miejsca zamieszkania. Obsadę stanowi ratownik-kierowca oraz ratownik.