Europejski Dzień Logopedy
Utworzono: 06-03-2023

Każdego roku 6 marca Europejskie Stowarzyszenie Terapii Mowy i Języka (ESLA) obchodzi Europejski Dzień Terapii Mowy i Języka (Europejski Dzień Logopedy), będący jednocześnie rocznicą powstania tej ogólnoeuropejskiej organizacji. Coroczna kampania ESLA ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń komunikacji i połykania oraz roli logopedów. Tematem tegorocznych obchodów jest „Rola logopedów w intensywnej terapii i medycynie ratunkowej”.

Rola SLT jest kluczowa w rozpoznawaniu i leczeniu zaburzeń połykania oraz zaburzeń poznawczo-komunikacyjnych, które są bardzo częste u pacjentów wymagających intensywnej terapii. Obecność SLT na oddziałach ratunkowych i oddziałach intensywnej terapii nie jest jednolita w całej Europie. ESLA nawołuje państwa Europy do zobowiązania się, do zapewnienia odpowiedniej opieki logopedów wszystkim pacjentom, także przebywającym na oddziałacj intensywnej terapii.

ESLA, Europejskie Stowarzyszenie Terapii Mowy i Języka, jest ogólnoeuropejską organizacją zrzeszającą 30 stowarzyszeń członkowskich z 27 krajów, reprezentujących ponad 50 000 europejskich specjalistów zajmujących się terapią mowy i języka. ESLA była wcześniej znana jako CPLOL. W skład ESLA wchodzą organizacje zajmujące się terapią mowy i języka zarówno z krajów UE, jak i spoza UE. Została utworzona jako CPLOL w 1988 roku, aby zapewnić forum do dyskusji na temat współpracy między stowarzyszeniami logopedycznymi na poziomie międzynarodowym.

 

Źródło i więcej informacji: https://eslaeurope.eu/