Solidarnie dla transplantacji
Utworzono: 25-11-2020

„Solidarnie dla transplantacji” to kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Zdrowia realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Celem kampanii jest upowszechnienie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz zwiększenie poparcia społecznego dla dawstwa narządów, komórek i tkanek.

W ramach kampanii powstała strona internetowa www.zgodanazycie.pl, gdzie w przystępny sposób przekazane są kluczowe informacje o tym kto i w jaki sposób może zostać dawcą: zarówno za życia jak i po śmierci. Na stronie można również dowiedzieć się jakie są rodzaje przeszczepów, jak przebiega proces oczekiwania na transplantację i jak wygląda życie osoby po przeszczepie. Zostały tam także zamieszczone podstawowe informacje dotyczące aspektów prawnych (ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów).

Każdy może zostać dawcą narządów, tkanek lub komórek do przeszczepienia. Zgodnie z prawem, mogą być one pobrane od każdego, kto nie sprzeciwił się temu za życia (nie złożył sprzeciwu pisemnie, ustnie lub poprzez wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów). Swoją pozytywną postawę wobec dawstwa można wyrazić aktywnie, wypełniając i nosząc przy sobie świadectwo woli oddania po śmierci części siebie dla ratowania innych. Ważne jest także poinformowanie o swojej decyzji najbliższych.

Po śmierci można oddać do przeszczepienia nie tylko narządy (serce, wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito),  ale także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). Jeden dawca może uratować życie co najmniej sześciu chorym.  Jednak także za życia możliwe jest ofiarowanie część siebie drugiemu człowiekowi. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, można z zachowaniem pełnego własnego bezpieczeństwa zostać żywym dawcą nerki, fragmentu wątroby, czy komórek krwiotwórczych szpiku lub krwi.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia strony www.zgodanazycie.pl i zapoznanie się z cennymi informacjami zawartymi na niej.