Światowy Dzień Cukrzycy
Utworzono: 10-11-2020

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada. Został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną i Światową Organizację Zdrowia (WHO)
w 1991 r., w związku z zauważalnym wzrostem zachorowalności na tą chorobę. Data ta została wybrana ze względu na przypadającą tego dnia rocznicę urodzin Sir Fredericka Bantinga, który w 1922 r. wraz ze swoimi współpracownikami wyizolował insulinę. W tym samym roku rozpoczęto produkcję insuliny na drodze zaawansowanych technologii przemysłowych, dzięki czemu można było ją powszechnie stosować w leczeniu cukrzycy.

Cukrzyca prowadzi do przewlekłych powikłań, jest ona sprawcą postępującej utraty wzroku, niedokrwienia kończyn z koniecznością amputacji, chorób serca, chorób nerek , a więc prowadzi do przedwczesnej śmierci. Cukrzycy można jednak zapobiegać. Szacuje się, że ponad połowę przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2 wywołują czynniki środowiskowe, na które mamy wpływ.

Zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2 polega na dbaniu o utrzymanie prawidłowej masy ciała przez właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną. Cukrzyca typu 2 dawniej nazywana była cukrzycą starczą, ale ze względu na epidemię otyłości wiek zapadania na tą chorobę znacznie się obniżył i obecnie występuje ona coraz częściej u osób z nadwagą w młodszym wieku, niekiedy nawet u nastolatków.

Hasłem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Cukrzycy jest: „CUKRZYCA I PIELĘGNIARKI: Pielęgniarki Twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości faktu, jak ważną rolę w opiece nad osobami z cukrzycą odgrywają pielęgniarki.

Ponieważ liczba osób chorujących na cukrzycę wzrasta na całym świecie, rola pielęgniarek zyskuje na znaczeniu w zarządzaniu chorobą. Pielęgniarki są często pierwszymi osobami z personelu medycznego, z którymi pacjent ma do czynienia i sprawują opiekę nad chorymi  na co dzień, a jakość wstępnej ewaluacji, opieki i leczenia ma wielkie znaczenie. Według Anne-Marie Felton, przewodniczącej Foundation of European Nurses in Diabetes (FEND), żeby przygotować pacjenta do samoopieki w cukrzycy pielęgniarka powinna pełnić funkcję: edukatora, klinicysty, badacza, menadżera, źródła opinii i informacji, innowatora i doradcy.