Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada. Został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną i Światową Organizację Zdrowia (WHO)
w 1991 r., w związku z zauważalnym wzrostem zachorowalności na tą chorobę. Data ta została wybrana ze względu na przypadającą tego dnia rocznicę urodzin Sir Fredericka Bantinga, który w 1922 r. wraz ze swoimi współpracownikami wyizolował insulinę. W tym samym roku rozpoczęto produkcję insuliny na drodze zaawansowanych technologii przemysłowych, dzięki czemu można było ją powszechnie stosować w leczeniu cukrzycy.
Cukrzyca prowadzi do przewlekłych powikłań, jest ona sprawcą postępującej utraty wzroku, niedokrwienia kończyn z koniecznością amputacji, chorób serca, chorób nerek , a więc prowadzi do przedwczesnej śmierci. Cukrzycy można jednak zapobiegać. Szacuje się, że ponad połowę przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2 wywołują czynniki środowiskowe, na które mamy wpływ.
Zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2 polega na dbaniu o utrzymanie prawidłowej masy ciała przez właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną. Cukrzyca typu 2 dawniej nazywana była cukrzycą starczą, ale ze względu na epidemię otyłości wiek zapadania na tą chorobę znacznie się obniżył i obecnie występuje ona coraz częściej u osób z nadwagą w młodszym wieku, niekiedy nawet u nastolatków.
Hasłem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Cukrzycy jest: „CUKRZYCA I PIELĘGNIARKI: Pielęgniarki Twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości faktu, jak ważną rolę w opiece nad osobami z cukrzycą odgrywają pielęgniarki.
Ponieważ liczba osób chorujących na cukrzycę wzrasta na całym świecie, rola pielęgniarek zyskuje na znaczeniu w zarządzaniu chorobą. Pielęgniarki są często pierwszymi osobami z personelu medycznego, z którymi pacjent ma do czynienia i sprawują opiekę nad chorymi na co dzień, a jakość wstępnej ewaluacji, opieki i leczenia ma wielkie znaczenie. Według Anne-Marie Felton, przewodniczącej Foundation of European Nurses in Diabetes (FEND), żeby przygotować pacjenta do samoopieki w cukrzycy pielęgniarka powinna pełnić funkcję: edukatora, klinicysty, badacza, menadżera, źródła opinii i informacji, innowatora i doradcy.
Gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej SPS ZOZ z siedzibą w Lęborku oraz w Łebie realizują kompleksową opiekę zdrowotną dla mieszkańców regionu oferując poszerzony zakres świadczeń prowadzony w modelu koordynowanym. Dzięki dwóm lokalizacjom pacjenci mogą liczyć na łatwy dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego oraz nowoczesnych metod wykonywania badań dodatkowych. Placówki zapewniają profesjonalną opiekę medyczną kładąc nacisk na wysoką jakość procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz komfort leczenia oparty o optymalne rozwiązania organizacyjne.