Każdego roku 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Ma on na celu zachęcić społeczność medyczną i decydentów na całym świecie do refleksji i debaty nad znaczeniem tej ratującej życie terapii. Przede wszystkim jednak dzień ten jest okazją do uhonorowania wszystkich dawców narządów i ich rodzin oraz podziękowania specjalistom w dziedzinie transplantologii, których ciężka praca pomaga ocalić życie lub poprawić jakość życia wielu ludzi.
Pierwszy przeszczep narządu miał miejsce w roku 1954 w USA – dokonano wtedy przeszczepu nerki. Pierwszy przeszczep serca odbył się w Kapsztadzie w roku 1967, w tym samym roku lekarze z RPA przeszczepili po raz pierwszy wątrobę. Polscy lekarze pierwsze próby przeszczepiania narządów od zmarłych dawców podjęli już w 1965 roku. Rok 1985 to wielki sukces polskiej transplantologii i pierwszy przeszczep serca w naszym kraju, wykonany przez profesora Zbigniewa Religę. Ostatnie lata przyniosły olbrzymi postęp w dziedzinie transplantologii, obecnie możliwe jest między innymi przeszczepianie twarzy. Pierwszy przeszczep twarzy wykonali lekarze w Barcelonie w 2010 roku, a polscy lekarze dokonali tego w roku 2013.
Pandemia COVID-19 ma ogromny wpływ na spadek wykonywanych transplantacji narządów w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Wielu lekarzy specjalistów, zajmujących się dotychczas zabiegami transplantacji, zajmuje się obecnie leczeniem chorych. Szacuje się, że spadek wykonywanych transplantacji w niektórych krajach wyniósł nawet 80%. W wielu krajach zabiegi transplantacji ograniczono tylko do ratujących życie, a pobieranie narządów od żyjących dawców w ogóle zawieszono na czas pandemii, ze względu na ryzyko zakażenia COVID-19.*
Należy zaznaczyć, że biorca narządu to specyficzny pacjent, u którego jest stosowana immunosupresja, czyli obniżanie odporności immunologicznej za pomocą leków, aby nie doszło do odrzucenia narządu przeszczepionego. Taki pacjent jest bardzo podatny na wszelkie zakażenia, w tym również na choroby wirusowe. Zgodnie z zaleceniem Krajowego Konsultanta w dziedzinie transplantologii klinicznej obecnie biorca musi wyrazić zgodę na podjęcie ryzyka, jakim jest wykonanie transplantacji w dobie pandemii.
Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie różnych narządów jest obecnie 1815 osób.**
* Statement on Organ Donation and Transplantation and the COVID-19 pandemic, EU National Competent Authorities on Organ donation and transplantation
** https://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2020.html
Gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej SPS ZOZ z siedzibą w Lęborku oraz w Łebie realizują kompleksową opiekę zdrowotną dla mieszkańców regionu oferując poszerzony zakres świadczeń prowadzony w modelu koordynowanym. Dzięki dwóm lokalizacjom pacjenci mogą liczyć na łatwy dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego oraz nowoczesnych metod wykonywania badań dodatkowych. Placówki zapewniają profesjonalną opiekę medyczną kładąc nacisk na wysoką jakość procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz komfort leczenia oparty o optymalne rozwiązania organizacyjne.