Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
Utworzono: 11-09-2020

Każdego roku w drugą sobotę września (w tym roku 12 września) na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Święto to zostało ustanowione przez  Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Jego celem jest promocja nauki pierwszej pomocy, która przyczynia się do ratowania życia i zwiększa szansę na powrót do pełnego zdrowia.

Przypominanie zasad udzielania pierwszej pomocy sprawia, że osoby przeszkolone nie tylko znają sposób właściwego postępowania, ale też zyskują pewność siebie w wypadku, kiedy ich zastosowanie będzie rzeczywiście potrzebne. Pierwsza pomoc przedmedyczna jest bardzo ważna. Podjęcie działań resuscytacyjnych często zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego. Działania te polegają na podtrzymywaniu przez świadków zdarzenia podstawowych funkcji życiowych do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Zakres udzielanej pomocy jest zróżnicowany i zależy od okoliczności zdarzenia i obrażeń ofiary. Udzielenie pierwszej pomocy w świetle obowiązującego prawa jest obowiązkowe, o ile nie tworzy sytuacji zagrożenia dla udzielającego pierwszej pomocy.

Za prekursora pierwszej pomocy uważa się Henri Dunanta – szwajcarskiego przedsiębiorcę. W 1859 r. przejeżdżał przez Solferino, gdzie odbywała się właśnie jedna z najkrwawszych w ówczesnej Europie bitew. Po zwycięstwie wojsk Napoleona III nad armią austriacką zmobilizował okoliczną ludność cywilną do opatrzenia rannych żołnierzy.  Ilość wojskowych służb medycznych była niewystarczająca wobec ogromu ofiar. Henri Dunant jest także założycielem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a także pierwszym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.